ŚWIĄTECZNE SPOTKANIE THINKTANK

Jak co roku, uczestniczymy w świątecznym spotkaniu THINKTANK - stowarzyszenia, którego członkiem Rady Ekspertów jest Janusz Kamieński. Gościem specjalnym spotkania była Pani Sonia Wędrychowicz-Horbatowska, która uraczyła ponad 150 zgromadzonychosób rewelacyjnym wystąpieniem pt. „Świat i pieniądz w erze internetu". Sonia jest jedną uznanym autorytetem bankowości internetowej. Uznana jest za jedną ze stu globalnych influencerek w bankowości.

Oto garść refleksji z wystąpienia Soni:

  1. W Chinach wszystko odbywa się na platformie - jedzenie, taxi, pociąg, hotel, pieniądze, przelewy, inwestycje. Bankom w Chinach się nie udało. Są tylko skarbonkami. Przelewy i zakupy zmonopolizowały dwa fintechi: hashtag#Alibay i hashtag#WeChat. Dlaczego? Banki nie wierzyły w postępujące zmiany technologiczne.
  2. Na platformach większość funkcji obsługiwana jest przez roboty. Mimo masy danych, robot na wszystko odpowiada. Jak dwa razy robot nie potrafi, przejmuje rozmowę człowiek, a my się często nawet nie orientujemy z kim rozmawiamy.
  3. W Indiach wszyscy obywatele (1,3 mld osób!) mają zapisany swój portret biometryczny. Konto w banku można otworzyć choćby w hashtag#Starbucks-ie w ciągu 3 sekund. Nikt w ogóle nie chodzi do banków.
  4. W USA płatności rozwinięte są słabo. Brak stałych zleceń.- "Nie martw się. Możesz wystawić czek". - Możesz usłyszeć, gdy wyrazisz zdziwienie, że nie możesz złożyć stałego zlecenia... Potencjał rozwojowy bankowości tkwi natomiast w Google (1,4 mld klientów) i fb.
  5. W Europie dyrektywa PSD2 daje szanse mniejszym graczom.

Jak będzie przyszłość bankowości? Sonia widzi trzy możliwe scenariusze:

  1. Banki pozostaną w tle nowoczesnych rozwiązań dostarczanych przez FinTechi
  2. Banki przejdą głęboką transformację i zintegrują działalność FinteChów ze swoją.
  3. Nastąpią wzajemne fuzje i przejęcia banków i FinTechów.

Na zdjęciu stoją Małgosia Bonikowska (szefowa THINKTANK; w środku), oraz założyciele i konsultanci EC: Agnieszka Polska-Kamieńska i Janusz Kamieński.